DIVADELNÍ FLORA
Menu

    Po 20. 5. 2019 | 10:30–11:45 | S-klub

    vstupenky

    PRESS PARADOX Divadlo DISK / KALD DAMU Praha

    ŠEPOTY A VÝKŘIKY
    Autorská inscenace tvůrčí skupiny 8 lidí vycházející z události, jež otřásla mediálním světem. Fokus na fiktivní vraždu Arkadije Babčenka či martyrium čečenské války. Sonda do světa tajných služeb, investigativních žurnalistů a totalitních poměrů putinovského Ruska, za jehož nablýskanými fasádami zní echo výkřiků násilně umlčených novinářů…
    BESEDA po představení

    Cena vstupenek: 100-150

    režie dramaturgie a výprava 8lidí
    produkce Emílie Formanová, Prokop Novák, Alice Kofláková

    hrají
    Petr Erbes, Nina Jacques, Boris Jedinák, Anna Klimešová, Viktorie Vášová, Vendula Bělochová, Karolína Kotrbová, Zuzana Sceranková

    premiéra 14. prosince 2018

     

    Arkadij Babčenko byl zavražděn! – A kdo je vlastně Arkadij Babčenko?

    Nepohodlný kritik Vladimira Putina zaplatil za svoji práci životem. Když se následující den zjevil v mikině s kapucí – živý a zdravý – na tiskové konferenci ukrajinské tajné služby SBU, zanechal všechny v úžasu. Události spojené s ruským novinářem vedou přímo do nitra mediálního molochu, kde se ztrácí, ale zároveň i vytváří to, co nazýváme pravdou.
    Na základě skutečné události zpracovává autorská inscenace skupiny 8lidí Press Paradox v současnosti často skloňované téma dezinformací a novinářské etiky. Soustřeďuje se na typ novináře-oponenta, který se staví proti extrémistickým ideologiím a musí se vypořádat s následky svého počínání. Otevírá tak otázky svobody tisku i jedince, která se stává stále více relativní.

    „Tvůrci rozehrávají předmětové šarády, skrze něž velmi jednoduchým a zároveň naprosto efektivním způsobem budují situace. Tento jevištní minimalismus vytváří prostor jejich kreativitě a umožňuje plně vyznít celkovému, dosti zásadnímu tématu inscenace. (…) Na aktérech-nehercích lze pozorovat naprostou uvědomělost a sebeidentifikaci s výpovědí, jejíž jsou součástí (…) Jejich autentický, nedokonalý, a přesto režijně přesně řízený projev oproštěný od deklamace či přehrávání nabývá až apelativního rozměru. Ambice Press Paradoxu nezůstávají u pouhého studentského divadélka, ale nabízejí naopak ucelenou, srozumitelnou a upřímnou reflexi světa, ve kterém se momentálně nacházíme.“
    EMA ŠLECHTOVÁ, DIVADELNÍ NOVINY.CZ, 27. 12. 2018

     

    8lidí je seskupení režisérů, dramaturgů a scénografů, které svedlo dohromady společné studium na DAMU v Praze. Oficiálně tato nezávislá tvůrčí skupina vznikla v roce 2017, když se členové rozhodli navázat na předchozí kolektivní tvorbu. Zabývají se převážně zásahy do veřejného prostoru s aktuální společenskou tematikou na pomezí divadla, performance, instalace a happeningu. Mezi realizované projekty patří např. Přírodní památka Piazzeta – instalace, díky níž se dnešní Náměstí Václava Havla (Piazzeta Národního divadla) proměnilo v chráněnou přírodní památku, měla návštěvníky vést k zamyšlení nad vztahem města a přírody. Následovaly např. Drobty nebeského chleba nebo Masaryk jede!, který byl gestem boje proti českému provincionalismu, izolacionismu a egoismu. Skupina tvoří i nad rámec čistě společných projektů, např. inscenace Zítra si povíme, 49 barů (obě 2017) a Montovna (2018).

    Divadlo DISK sídlí od roku 1999 v pražské Karlově ulici č. 26. Jde o klasické repertoárové divadlo s jedním stálým souborem, který tvoří většinou studenti absolventského ročníku Katedry činoherního divadla DAMU. Své projekty zde ale prezentují také studenti Katedry alternativního a loutkového divadla (KALD), scénografie, režie, dramaturgie a produkce DAMU. Jeho unikátní podobu určil architektonický návrh Karla Hubáčka a Jiřího Hakulína (SIAL) – divadlo vybudované uprostřed objektu divadelní fakulty, v atriu mezi Řetězovou a Karlovou ulicí, je komponováno jako otevřený prostor, v němž se vztah jeviště a hlediště může variabilně měnit podle záměrů tvůrců. Zkratka DISK odkazuje ke vzniku scény – Divadlo Státní konzervatoře, která koncem 40. let splynula s divadelní fakultou.

    Katedra alternativního a loutkového divadla – KALD DAMU vznikla roku 1990 z Katedry loutkářství, jež byla na DAMU otevřena už roku 1952. Studium se po revoluci 1989 (i díky vedení Jana Borny, Josefa Krofty, Karla Makonje, Miroslava Krobota aj.) rozšířilo směrem k fyzickému a performativnímu divadlu. Od roku 2011 katedru vede Jiří Havelka. Mezi absolventy najdeme jak řadu herců, již se prosadili na divadle či ve filmu, tak umělců výrazně zasahujících do divadelního dění, mj. Miřenka Čechová, Rosťa Novák a uskupení Cirk La Putyka, SKUTR, Vosto5, Boca Loca Lab, 11:55 a další.

    foto: Oskar Helcel