DF 2009
SO16. 5.
20.00Moravsk divadlo / za oponou
NE17. 5.
9.30Moravsk divadlo / za oponou

George Orwell
1984
Divadlo Petra Bezrue
Ostrava

okujc sci-fi utopie
i temn obrazy z esk minulosti?

Prvn tuzemsk dramatizace
slavnho alegorickho romnu
sugestivn popisujcho manipulaci
s lidskou osobnost a mysl.

scna a kostmyMarek Cpin
videoartMichal Puha
dramaturgick spoluprceZuzana Mildeov
hudba, vbr hudby, dramatizace a reieJan Mikulek
premira21. 3. 2009
Winston SmithJan Vlas
JulieSylvie Krupansk
O'BrienKateina Krej
Parsons, Goldstein IJan Vpenk
Syme, Goldstein II, staec, dozorceTom Dastlk
Charrington, Goldstein III, dozorcePemysl Bure
Martin, vepn, dozorce, Goldstein IVTom Krej
Parsonsov, Smithov, Goldstein VTereza Viliov
Ampleforth, staec 2, Goldstein VILuk Melnk
hlas dvtkaVeronika Syslov

Sen o Zlat zemi
Ml sen. Stl na nzkm prunm trvnku za letnho veera, kdy ikm slunen paprsky zlatily zem. Krajina, na ni se dval, se mu ve snu vracela tak asto, e si nikdy nebyl pln jist, jestli ji vidl ve skutenm svt nebo ne. V duchu ji nazval Zlat zem. Byla to star, krlky ohlodan pastvina, kterou se vinula pinka, tu a tam poznamenan krtinci. Ve stapatm ivm plot na protj stran pole se v lehkm vnku kvaly vtve jilm, jejich hust list se zachvvalo jako ensk vlasy. Nkde docela blzko, i kdy ho nebylo vidt, zvolna tekl ist potok, v tnch pod vrbami plavaly blice. Pes pole pichzela dvka s tmavmi vlasy. Jakoby jedinm pohybem ze sebe strhla aty a s opovrenm je odhodila. Tlo mla bl a hladk, ale nevzbuzovalo v nm touhu, vlastn se na n ani nedval. V tom okamiku ho vak zaplavil obdiv nad gestem, s nm aty odhodila. Jeho pvab a bezstarostnost jako by odepsaly celou kulturu, cel systm mylen, jako kdyby se Velk bratr a Strana a Ideopolicie dali smst ze svta jedinm ndhernm pohybem pae.

George Orwell, 1984

Vlka je mr / Svoboda je otroctv / Nevdomost je sla
1984

Newspeak byl oficiln jazyk Ocenie umle vytvoen pro ideologick poteby Angsocu (anglickho socialismu). V roce 1984 jet nikdo nepouval newspeak jako jedin prostedek dorozumn (paraleln existoval jet bn hovorov jazyk a nespisovn jazyk prolt). Pedpokldalo se vak, e nkdy v roce 2050 newspeak zcela nahrad oldspeak (neboli spisovn jazyk). lenov Strany zmrn pouvali newspeakovch slov a gramatickch vazeb stle astji v kadodennch projevech, pipravovali tak podhoub pro budouc striktn dodrovn newspeaku.
Newspeak byl vytvoen hlavn proto, aby znemonil vechny nevhodn zpsoby mylen. Lid, kter si jednou provdy osvoj jeho zsady, nem monost uvaovat mimo jeho intence. lo hlavn o to, aby byla slova zbavena vech druhotnch vznam. Vechna, kter by mohla bt dvojsmysln, musela bt vymcena. Jazyk se ml zredukovat na formu nejprostho vyjadovn, bez monosti prokzat jakkoli mylen i projevit city. Rozvoj newspeaku spoval paradoxn v maximln redukci slovn zsoby. Konenm eenm mla bt artikulovan automatick mluva bez poteby zapojen vych mozkovch center. Newspeak samozejm postrdal slova pro jednoduch sdlen typu: Velk bratr je patn. Slovo svoboda, jak jej chpeme dnes, ztratilo svj vznam.
Oznaen newspeak se v souasnosti pouv zejmna v souvislosti s jazykem politik.

Eric Arthur Blair
se narodil 25. ervna 1903 v Motihari (Benglsko) a zemel 21. ledna 1950 v Londn. Znm je spe pod svm literrnm pseudonymem George Orwell, kter si vybral podle eky ve vchodn Anglii, kde vyrstal.
Po studiu na soukrom stedn kole zaal v roce 1922 pracovat ve slubch Indick imperiln policie v tehdej Britsk Indii (dnen Barma). Tento pobyt ml na mladho Blaira velk vliv, kter se projevil tak v jeho pozdj tvorb, zejmna ve zjevnm odporu vi imperialismu. Autorova prvotina Burmese days vyla roku 1934 (esky Barmsk dny). Z tohoto sten autobiografickho dla pochz tak hojn citovan pas Poprava (Ten lovk il stejn tak, jako ijeme my. Pedvdal, pemlel dokonce i nad louemi. On i my jsme byli jednm spoleenstvm, vidli jsme stejn svt, stejn slyeli, ctili a najednou je za dv minuty pry o jedno vdom mn, o jeden svt mn.). Ji zde je patrn pklon k esejistick form a pznan kritick reflexi, kterou pozdji rozvinul ve svch nejslavnjch romnech Nineteen Eighty-Four (1984) a Animal Farm (esky Farma zvat).
Po nvratu do Anglie v roce 1927 se stal novinem. Uritou dobu se mu nevedlo zrovna nejlpe a dostal se tak mezi tzv. spodinu. Zkuenosti z tohoto prosted popsal v romnu Down and Out in Paris and London (esky Na dn v Pai a Londn, 1935) V roce 1936, kdy se oenil, vypukla obansk vlka ve panlsku, ve kter bojoval na stran republikn. Po zrann se vak musel vrtit do Anglie.
Ve 35 letech onemocnl tuberkulzou. Ze zdravotnch dvod pak nemohl narukovat do armdy a bhem 2. svtov vlky pracoval jako redaktor BBC. Udlosti v Evrop a politika Anglie podntily jeho sympatie k socialistickmu a antifaistickmu mylen.
Po smrti sv eny se roku 1949 znovu oenil, ale jeho zdravotn stav se neustle zhoroval. V lednu 1950 Blair alias Orwell umr.
Orwell byl podle svch slov ovlivnn H. G. Wellsem, T. Hardym nebo R. Kiplingem, ve svch dlech se inspiroval tak Joycovm Odyseem. Orwell je mistrem sang-froid neboli chladnokrevnho odstupu, co dodv jeho dlm dvryhodnost. Jeho profese novine a reportra se odr v jeho svbytnm stylu, charakteristickm smyslem pro detail, rezervovanost a jazykem bez jakchkoliv ozdob.

romny

Na dn v Pai a Londn (Down and Out in Paris and London, 1935)
Barmsk dny (Burmese Days, 1934)
Farova dcera (A Clergyman's Daughter, 1935)
Boe, chra aspidistru (Keep the Aspidistra Flying, 1936)
The Road to Wigan Pier, 1937 (nepeloeno)
Hold Katalnsku (Homage to Catalonia, 1938)
Nadechnout se (Coming Up For Air, 1939)
Farma zvat (Animal Farm, 1945)
1984 (Nineteen Eighty-Four, 1949)

Kad revoluce kon tehdy, kdy se nov prasata dostanou ke korytm.

Minulost je zmniteln.

Vrcholem vekerho kacstv je zdrav rozum.

kat pravdu v ase veobecnho klamu je revolun in.

Nejrychlej cesta, jak ukonit vlku, je prohrt ji.

Na svt je pr takovch vc, e jenom intelektulov jsou tak len, aby jim uvili.

Totalitn stt me dlat velk vci, ale jednu vc udlat neme:
neme dt dlnkovi v tovrn puku a ct mu, aby si ji vzal dom
a ml ji v lonici. Puka visc na zdi dlnkova pbytku nebo farmovy che
je symbolem demokracie. A je nam kolem dohldnout, aby tam zstala.

G. O.

Nsil je prvnm vchodiskem neschopnch a poslednm vchodiskem bezmocnch.

Isaac Asimov

Vlen ppravy bvaj obas peruovny vlkami.

Gabriel Laub

Nevm, m se bude bojovat ve tet svtov vlce, ale ve tvrt to budou klacky a kameny.

Albert Einstein

Opravdov neptel t nikdy neopust.

Stanisaw Jerzy Lec

Kdyby m vojci zaali pemlet, nezstal by u vojska ani jedin.

Friedrich II. Velik

Odvaha je vlastn protimluv. Znamen toti silnou touhu po ivot berouc na sebe formu odhodln ke smrti.

Gilbert Keith Chesterton

lovk nen stvoen pro porku. lovka je mon zniit, ale ne porazit.

Ernest Hemingway

Nai svobodu nic nezaruuje. Kdy ji bude dostaten dlouho poprat, jednoho dne zmiz.

Allen Wheelis

Jako temn obrazy z esk minulosti vyvolan v ivnm roztoku ptomnosti se stdaj na jeviti ostravskho Divadla Petra Bezrue scny inscenace 1984 inspirovan stejnojmennm romnem George Orwella. Zkuenosti se stalinskou i hitlerovskou moc pivedly v polovin minulho stolet autora k vylen totln manipulovanho svta, v nm vldne Velk bratr. Rok 1984 byl pro Orwella vzdlenou budoucnost, pro echy relnsocialistickou skutenost. tvrt stolet pot pi sledovn divadelnho pedstaven me echa napadnout, e Velk bratr vc ne dv ije a bude t.
Mikulkova adaptace s respektem stav na djov i mylenkov osnov Orwellovy knihy. V sugestivnch obrazech obyejnho strachu vyprv v prvn polovin pbh Winstona Smitha (Jan Vlas), pochybujcho zamstnance Ministerstva pravdy, a jeho mil Julie (Sylvie Krupansk). Pirozen lska a touha poznat skutenou podstatu systmu je pro svt sldivch kamer zloinem a milenci jsou zateni. Mikulek s lehkost a vtipem, kter hrzu totalitarismu neumenuj, ale sp znsobuj, sleduje drobn manipulace, zkenosti a zbablosti a nebo se teba zept ve filmovch dotkch v ostravskch ulicch na dobu ped tvrtstoletm. Vystav divka jednoduchmu faktu: k falovn minulosti nae pam ani Ministerstvo pravdy nepotebuje.
(...)
Mikulkova inscenace vtahuje preciznmi a srozumnmi hereckmi vkony a vnitn intenzitou obraz soustednch k tmatu. Jej sla vyvr z zkosti, e potencil orwellovskho svta je pouze doasn rozputn demokratickmi mechanismy.

Marie Reslov, Hospodsk noviny / 27. 3. 2009

Mikulek naprosto jedinen a pesn tlumo dusnou, deziluzvn atmosfru pbhu Winstona Smitha (Jan Vlas), Julie (Sylvie Krupansk) a O'Briena (Kateina Krej) s vedlejmi postavami Goldstein, dozorc, provokatr, udava, obraz mainrie Orwellovy ped totalitami varujcho dla i velk pltno na neradostn globln budoucnosti.
Z jevit do hledit se na divky val zniujc beznadj, rezignace by jenom na monost alespo citem se totalit vzept. Podivuhodn vstcnost vtinovho bezruovskho publika, kter dnou totalitu zatm chvlabohu nezailo, kter ale chpe jednu z nejprovokativnjch Orwellovch mylenek: Kad revoluce kon tehdy, kdy se nov prasata dostanou ke korytm.

Ji P. K, Prvo / 28. 3. 2009

Jan Vlas, obsazovan spe do rol vedlejch a velijak ujetch, zde jako Wilbur Smith dostv roli hlavn a civiln a zvld ji na vbornou. Jan Vpenk ukazuje ji ponkolikt, e byl vhodnou posilou ostravskho souboru, a z Pemysla Buree roste m dl lep a vraznj herec jak po Ochlobystinovi v Tn, Tn dokzal i v aktuln vceroli. Tlo i pte mstnho souboru, tvoen sehranmi a vjimenmi osobnostmi, jako jsou Sylvie Krupansk, Tereza Viliov, Tom Dastlk, Luk Melnk a Tom Krej, odvd dle oekvn skvl, pesn a energick vkony.

Vojtch Vary, Divadeln noviny