DF 2009
T21. 5.
11.00Konvikt / filmov sl

OBCHOD NA KORZE
eskoslovensko 1965 / reie Jn Kadr & Elmar Klos
scnLadislav Grosman
kameraVladimr Novotn
stihDiana Heringov, Jaromr Janek
hudbaZdenk Lika
hrajJozef Kroner (Brtko), Ida Kamiska (Lautmannov),
Hana Slivkov (Brtkov) a dal
128 min

Film je skvelo vystavan, postupne oraz viac a viac graduje a ku mimoriadne expresvnemu a sugestvnemu koncu, v ktorom sa reisri zaujmavo vysporiadali s nasnmanm celej scny, ke sa kamera dostva pomocou uhlov snmania a priamo k hrdinom a skvele vyjadruje ich pocity. Toto postupne gradujce spracovanie filmu je vemi ikovne vymyslen, lebo v divkovi postupne zvyuje naptie a zdanlivo jednoduch prbeh vyhrocuje do existencialistickej drmy ku koncu filmu.

Michal Luivjansk, Cinema View

Obchod na korze je hluboce lidskm filmem, erp svoji slu z vyprvn o obyejnch ivotech, naruovanch a niench druhou svtovou vlkou. Byl realizovn v ostrch kontrastech ernobl a prvem si vyslouil oscarov ocenn.

Matthew Kennedy, Bright Lights Film Journal

edest lta znamenala pro slovenskou kinematografii obdob, v nm se dky vhodn konstelaci tvr svobody a osobnho umleckho potencilu vyrovnala sv dosud dominujc esk souputnici. Prvnm vraznm poinem byla startovac stela eskoslovensk nov vlny Slnko v sieti Stanislava Uhera, nsledn pak vrazn autorsk projekty reisr Duana Hanka, Juraje Jakubiska nebo Ela Havetty. Vrazn pspvek k emancipaci slovenskho filmu piinila i dvojice starch autor, Jn Kadr s Elmarem Klosem.
Oscarov poin plodnho reijnho dua Kadr-Klos se odehrv v obdob Slovenskho sttu, za druh svtov vlky, kdy Slovci vyuili monosti dovrit svoji nrodn samostatnost by za cenu nacistick kolaborace. Pbh usmolenho malom욝ka Brtka, kter by nejradji vyhovl vem, se to okolo nesluitelnosti poadavku sttu, aby arizoval obchod star a dojemn bezbrann idovky Lautmannov, a poadavku jeho svdom, aby se nechoval vi lidsk bytosti jako chtiv hyena. Vytvo si tedy dva paraleln svty a v obou ije tak, aby vyvolval spokojenost. Manelku a okol pesvduje o tom, e galanterii nemilosrdn podizuje arizaci a domh se cizho majetku, pro starou idovskou obchodnici vytv iluzi, e neptelsk svt za dvemi obchdku neexistuje...
Pot, co vem idovskm obyvatelm pijde povolvac dekret, jen na pan Lautmannovou se zapomene, pokou se ji Brtko skrvat, ale podlh tlaku situace, podlh slcmu strachu z odhalen a nalh na svoji nevdomou chrnnkyni, aby se sama udala. Mal galanterie vytv klaustrofobickou laborato, v n se oba protagonist mhaj jako bezcitn pozorovan bl myky. V zvrenm lenstv pijme Brtko nedobrovoln zodpovdnost za osud star pan.
Kadr s Klosem mysln buduj paralelu podobnosti mezi snaivm Brtkem a Charliem Chaplinem. U Chaplina je teba mt na pamti jeho satirick sepjet s Hitlerem, kterho svm vzhledem i konnm zesmoval jak tvrd Andr Bazin, pivlastnnm si Hitlerova knrku jej Chaplin dehonestoval a zmocnil se cel jeho bytosti. Brtko je pak postavou smutnho klauna, bojujcho s moc, kter dalekoshle pesahuje jeho monosti. Vtiskv celmu filmu groteskn a tragikomick rz, hrza a posmek krej ruku v ruce. A finln scna se lom do kvalitativn odlin nlady, v n se v nadreln vizi zjev lep svt, v nm mrtv ovaj...

Kateina Surmanov

Jn Kadr (19181979), Elmar Klos (19101993) Oba reisi nateli i samostatn filmy, ale spchu a uznn doshli a jako autorsk dvojice. Spoluprci zapoali dobov poplatnm thrillerem nos, v nm skupina zaplench socialist zuby nehty bojuje o to, aby nebyla unesena na Zpad. Nsledn Hudba z Marsu pedstavovala jet politicky nevyzvav, barvotiskov obrzek smvnho echkovstv, ale u v Tam na konen pronikal do jejich dla kritick a realistick tn. Alegorickou pohdkou Ti pn si dokonce vyslouili od reimu dsledn pokrn, protoe se odvili vyslovit domnnku, e ivot v socialismu nevede automaticky k pln blaenosti. Ve stejn poctivm duchu realizovali i detabuizaci partyznskho tmatu Smrt si k Engelchen a satirick snmek Obalovan. (KS)