DIVADELNÍ FLORA
Menu

21/11/2021

Rašilov a Trmíková jako manželé Zahradníčkovi v režii Jana Nebeského

AKTUALITA

Po úspěšném říjnovém uvedení miniatury Malý stvořitel se Divadelní spolek JEDL vrací na Floru s inscenací ZAHRADNÍČEK / VŠE MÉ JE TVÉ zachycující výjimečný manželský vztah i poúnorové martyrium jednoho z našich nejkřehčejších básníků Jana Zahradníčka. Inscenace roku 2020 autorky Lucie Trmíkové, která za roli Marie Zahradníčkové získala Cenu české divadelní kritiky v kategorii Ženský herecký výkon roku, už tento týden 23., 24. a 25. 11. v sále Mozarteum.

Devět let manželství na dálku, devět let „lásky přes papír“… 
 
Jan Zahradníček, jedinečný, všestranně literárně nadaný autor, naplnil své křehké a zranitelné lidství nejen statečností, ale především úsilím o čistotu duše a poetickou krásu. Jeho senzitivní, katolická a ostře protikomunistická tvorba jej nutně přiváděla do konfliktu s levicově orientovanými autory, z nichž někteří (mj. Jan Drda) pro něj otevřeně žádali kriminál. Ve vykonstruovaném procesu s katolickou inteligencí, tzv. Proces se Zelenou internacionálou, byl odsouzen k 13 letům vězení a jeho žena byla s třemi dětmi vystěhována z bytu na zanedbaný státní statek…
 
Inscenace dá pocítit tíseň padesátých let a váhu nákladu, jímž poúnorový režim sobě nepohodlné lidi zatížil a deptal. Organicky zapadá do repertoáru Jedlu a rozšiřuje u obou herců seznam jejich nespotřebních rolí." (Josef Chuchma, art.ceskatelevize.cz)
 
 

za finanční podpory:

pořadatel: hlavní partner: v partnerské spolupráci:

generální mediální partner: hlavní mediální partneři:

s podporou: