DIVADELNÍ FLORA
Menu

  Čt 12. 11. 2020 | 17:00–18:45 | Konvikt – filmový sál

  Styx

  (Německo, Rakousko 2018 | režie Wolfgang Fischer)
  Komorní drama o plavbě emancipované čtyřicátnice Rike (Susanne Wolff) vstříc „krásnému novému světu“, konfrontované s bolestnou realitou.
  volný vstup

  Cena vstupenek:
  Jako diváci cítíme, že se loď i film mohou v jakémkoliv momentu převrhnout na jednu či druhou stranu…
  MIKE MCCAHILL, THE GUARDIAN, 26. 4. 2019
   
  Uprchlíci zmítaní ve vlnách globální lhostejnosti.
  MANOHLA DARGIS, THE NEW YORK TIMES, 26. 2. 2019  
   
   
  Název klaustrofobického dramatu režiséra Wolfganga Fischera odkazuje k antické mytologii, na níž staví a k níž se odkazuje evropská kultura. Styx byla v řeckém bájesloví řeka, jež obtékala podsvětí a tvořila nepřekročitelnou hranici říše mrtvých. Cesta do ní vedla pouze lodí převozníka Charóna. Neměl-li mrtvý minci, musel navždy zůstat na břehu… 
  Film Styx se zpočátku rafinovaně tváří jako dokument, ale záhy se překlopí v „morální thriller“. Mistrovsky komponovaná alegorie o naší rozpolcené době a ambivalentním postoji k uprchlíkům se ocitla v užší nominaci na evropskou filmovou cenu LUX, získala čtyři sošky na Berlinale 2018 a vedle hlavních kategorií (nejlepší film, kamera, zvuk) přinesla Německou filmovou cenu také herečce Susanne Wolff, jež ve snímku vytvořila další ze své sbírky psychologicky náročných, filigránsky vykreslených ženských postav.
  Hrdinka Rike – 40letá lékařka na dovolené – si plní sen a sama se plaví na své jachtě Atlantikem. Jejím cílem je ostrov Ascension uprostřed oceánu, na kterém chtěl kdysi Charles Darwin vybudovat rajskou zahradu. Idylická plavba na otevřeném moři se ale mění v zápas o vlastní svědomí, když natrefí na zničenou loď plnou uprchlíků. Rike stojí před dilematem, zda popluje dál, jak ji přes vysílačku instruuje pobřežní hlídka, nebo věrna lékařské přísaze neodmítne pomoc lidem v nouzi. Příběh sebevědomé ženy, která zjistí, že lidství končí v mezinárodních vodách, je syrovým podobenstvím současného polarizovaného světa.

   

  režie a scénář Wolfgang Fischer
  kamera Benedict Neuenfels
  střih Monika Willi
  zvuk Uwe Dresch, Andre Zimmermann

  hrají Susanne Wolff, Gedion Wekesa Oduor, Alexander Beyer, Inga Birkenfeld 

   

  Susanne Wolff (1973) je uznávaná divadelní, televizní a filmová herečka, která část své kariéry strávila na scéně Thalia Theater Hamburg (1998–2009) nebo Deutsches Theater Berlin (2009–2016). Zde vytvořila množství významných, mnohdy mužských rolí (Othello, Kreon, Klavigo) pod vedením tvůrců zvučných jmen jako Stephan Kimmig, Armin Petras nebo Stefan Pucher.
  Má licenci na kormidlování plachetnice.
   
  Rakouský režisér Wolfgang Fischer (1970) studoval psychologii a malbu na Vídeňské univerzitě a film a video na Umělecké akademii v Düsseldorfu pod vedením nizozemsko-americké umělkyně Nan Hoover, průkopnice videoartu a performativního umění. Ve studiích filmové a televizní tvorby pokračoval na Umělecké akademii médií (KHM) v Kolíně nad Rýnem (1996–2001). 
  Už jeho filmový debut Was du nich siehst (Co nevidíš) z roku 2009 podle vlastního scénáře vynikal sevřenou, až hororovou atmosférou. V pořadí druhý autorský snímek – komorní alegorický thriller Styx – zaznamenal mezinárodní ohlas (nominace na cenu LUX Prize, čtyři trofeje z Berlinale, Německá filmová cena za nejlepší film, kameru, zvuk i ženský herecký výkon). „Hlavním cílem bylo přinést publiku hluboce emocionální zážitek, navázat s ním emocionální dialog a vznést otázky, kdo jsme, kým chceme a kým musíme v současném světě být,“ přiblížil v rozhovoru pro ČRo Vltava ideu filmu Wolfgang Fisher, jenž s celým štábem strávil 42 dní náročného natáčení na volném moři.
   

  Konvikt = Umělecké centrum Univerzity Palackého v Olomouci

    

za finanční podpory:

v partnerské spolupráci:

generální mediální partner: hlavní mediální partner:

s podporou: