DIVADELNÍ FLORA
Menu

  Út 19. 10. 2021 | 19:00-20:45 | Arcidiecézní muzeum – Mozarteum

  Styx

  FILM
  Komorní drama o plavbě emancipované čtyřicátnice Rike (Susanne Wolff) vstříc „krásnému novému světu“, konfrontované s bolestnou realitou.
  (Německo, Rakousko 2018 | režie Wolfgang Fischer)

  Uprchlíci zmítaní ve vlnách globální lhostejnosti.
  Manohla Dargis, The New York Times, 26. 2. 2019 

  Jako diváci cítíme, že se loď i film mohou v jakémkoliv momentu převrhnout na jednu či druhou stranu…
  Mike McCahill, The Guardian, 26. 4. 2019

   

  Název klaustrofobického dramatu režiséra Wolfganga Fischera odkazuje k antické mytologii, na níž staví a k níž se odkazuje evropská kultura. Styx byla v řeckém bájesloví řeka, jež obtékala podsvětí a tvořila nepřekročitelnou hranici říše mrtvých. Cesta do ní vedla pouze na lodi převozníka Charóna. Neměl-li mrtvý minci, musel navždy zůstat na břehu… 

  Film Styx se zpočátku rafinovaně tváří jako dokument, ale záhy se překlopí v „morální thriller“. Mistrovsky komponovaná alegorie o naší rozpolcené době a ambivalentním postoji k uprchlíkům se ocitla v užší nominaci na evropskou filmovou cenu LUX, získala čtyři sošky na Berlinale 2018 a vedle hlavních kategorií (nejlepší film, kamera, zvuk) přinesla Německou filmovou cenu také herečce Susanne Wolff, jež ve snímku vytvořila další ze své sbírky psychologicky náročných, filigránsky vykreslených ženských postav.

  Hrdinka Rike – čtyřicetiletá lékařka na dovolené – si plní sen a sama se plaví na své jachtě Atlantikem. Idylická plavba na otevřeném moři se ale mění v zápas o vlastní svědomí, když natrefí na zničenou loď plnou uprchlíků. Rike stojí před dilematem, zda popluje dál, jak jí ve vysílačce instruuje pobřežní hlídka, nebo věrna lékařské přísaze neodmítne pomoc lidem v nouzi. Příběh sebevědomé ženy, která zjistí, že lidství končí v mezinárodních vodách, je syrovým podobenstvím současného polarizovaného světa.

   

  režie a scénář Wolfgang Fischer

  kamera Benedict Neuenfels
  střih Monika Willi
  zvuk Uwe Dresch, Andre Zimmermann

  hrají Susanne Wolff, Gedion Wekesa Oduor, Alexander Beyer, Inga Birkenfeld

  Ve spolupráci s Rakouským kulturním fórem v Praze.

   

  Rakouský režisér Wolfgang Fischer (1970) studoval psychologii a malbu na Vídeňské univerzitě a film a video na Umělecké akademií v Düsseldorfu pod vedením nizozemsko-americké umělkyně Nan Hoover, průkopnice videoartu a performativního umění. Ve studiích filmové a televizní tvorby pokračoval na Umělecké akademii médií (KHM) v Kolíně nad Rýnem (1996–2001).
  Už jeho filmový debut Was du nich siehst (Co nevidíš) z roku 2009 podle vlastního scénáře vynikal sevřenou, až hororovou atmosférou. V pořadí druhý autorský snímek – komorní alegorický thriller Styx – zaznamenal mezinárodní ohlas (nominace na cenu LUX Prize, čtyři trofeje z Berlinale, Německá filmová cena za nejlepší film, kameru, zvuk i ženský herecký výkon). „Hlavním cílem bylo přinést publiku hluboce emocionální zážitek, navázat s ním emocionální dialog a vznést otázky, kdo jsme, kým chceme a kým musíme v současném světě být,“ přiblížil v rozhovoru pro ČRo Vltava ideu filmu Wolfgang Fischer, jenž s celým štábem strávil 42 dní náročného natáčení na volném moři.   

  Susanne Wolff (1973) je uznávaná divadelní, televizní a filmová herečka, která část své kariéry strávila na scéně Thalia Theater Hamburg (1998–2009) nebo Deutsches Theater Berlin (2009–2016), kde vytvořila množství významných, mnohdy mužských rolí (Othello, Kreon, Klavigo) v režiích tvůrců zvučných jmen jako Stephan Kimmig, Armin Petras nebo Stefan Pucher.
  Má licenci na kormidlování plachetnice.

za finanční podpory:

pořadatel: v partnerské spolupráci:

generální mediální partner: hlavní mediální partner:

s podporou: