DIVADELNÍ FLORA
Menu

  Út 16. 11. 2021 | 19:00-20:45 | Divadlo na cucky

  Narozena v Evinu

  FILM
  Autobiografické svědectví o zločinech teokratického režimu, nezhojených ranách minulosti, íránské diaspoře i cestě k novému životu. Režijní debut herečky Maxim Gorki Theater Berlin, oceněný jako nejlepší německý dokument předloňského roku.
  (Německo 2019 | režie Maryam Zaree)

  Zaree na svoje otázky nenachází jednoznačné odpovědi. Její poznání ji v podstatě odsouvá z centra pozornosti vlastního příběhu.
  Devika Girish, The New York Times, 9. 6. 2020

  Režisérka Maryam Zaree odhaluje dojemné příběhy solidarity íránských exulantů (…) vidí tak nejen svůj příběh, ale i příběhy dalších žen, které přežily. 
  Nora Lee Mandel, FF2, 1. 6. 2019

   

  Íránsko-německá herečka a autorka Maryam Zaree má o prvních letech svého života jen střípky informací. Když jí byly dva roky, podařilo se její matce utéct před íránskou teokratickou diktaturou do Frankfurtu nad Mohanem. O pár let později se u dveří jejich domu objevil i otec, kterému roky posílali fotky z nové domoviny. O tom, že se Maryam narodila v politickém vězení Evin, se před časem nechtěně prořekla teta v Paříži. Co se stalo za mřížemi tohoto strašného místa a jak se odtud dostaly na svobodu? A proč s ní o minulosti v Íránu nikdo z rodiny nechce mluvit?

  Maryam se s množstvím otázek a s kamerou v ruce vydává za příbuznými, psychoanalytiky, aktivisty, svědky zločinů íránského teokratického režimu a generací vrstevníků, aby se společně pokusili ono mlčení prolomit. Dokumentární autobiografický debut 37leté režisérky, oceněný Německou filmovou cenou za Nejlepší dokument roku, je strhující zpovědí o nezhojených ranách minulosti, vyprávěním o íránské diaspoře i svědectvím o univerzálním talentu mladé tvůrkyně.

   

  režie a scénář Maryam Zaree
  kamera Siri Klug

   

  Maryam Zaree (1983) je známá íránsko-německá filmová i divadelní herečka. Účinkovala mj. v inscenaci Denial, kterou vytvořila izraelská režisérka a představitelka tzv. postmigrantského divadla Yael Ronen pro divadlo Maxim Gorki Theater, jež v roce 2017 hostovalo na DF s její inscenací The Situation. Objevila se i ve filmu Christiana Petzolda Tranzit (2018), který uvádíme v rámci letošní filmové sekce, nebo ve strhujícím dramatu režisérky Nory Fingscheidt Narušitel systému, jenž získal Německou filmovou cenu za nejlepší hraný film roku 2019. Autobiografický debut Narozena v Evinu (uvedený na Berlinale 2019) byl oceněn jako nejlepší německý dokument roku.

za finanční podpory:

pořadatel: v partnerské spolupráci:

generální mediální partner: hlavní mediální partner:

s podporou: