Po 29. 11. 2021 | 19:00-21:00 | Moravské divadlo
Vladimír Körner ZÁNIK SAMOTY BERHOF Moravské divadlo Olomouc
Drsná realita prvního poválečného léta na moravsko-polském pomezí. První repríza adaptace novely prostějovského rodáka, jíž se v rámci první spolupráce s olomouckou činohrou ujal šumperský rodák Miroslav Krobot.
Nedaleko dnešní Branné v západních Jeseníkách se odehrává dramatický příběh mladičké Ulriky, která se stane, společně se svým opileckým otcem, jeho německou milenkou a jeptiškou Salome, zajatkyní vérvolfů, nacistických fanatiků, kteří se odmítají smířit s koncem druhé světové války a pádem hitlerovského režimu. Zoufalost a bezvýchodnost celé situace podtrhuje fakt, že jsou všichni zcela odříznuti od okolní civilizace a reality… Žijí totiž na samotě Berhof.
Autorem stejnojmenné novely z roku 1973 je prostějovský rodák Vladimír Kőrner, který proslul novelami, jako jsou Údolí včel, Adelheid či Anděl milosrdenství, a jehož dílo se na jeviště Moravského divadla dostane vůbec poprvé.
režie Miroslav Krobot
dramatizace Miroslav Krobot, Lubomír Smékal
dramaturgie Lubomír Smékal
scéna a kostýmy Andrej Ďurík
obsazení
Habiger Miroslav Etzler, j. h. / Zdeněk Julina, j. h.
Ulrika Kristína Jurková / Daniela Klevetová
Erich Marek Pešl
Poručík Jan Ťoupalík
Salome Michaela Doleželová
Karleman Roman Vencl
Gustl Lukáš Červenka
Tylda Jana Posníková
Florian Václav Bahník
Kuchařka Vlasta Hartlová
Lašica Pavel Hekela, j. h.
Premiéra 26. 11. 2019
Režisér, dramatik, herec a pedagog Miroslav Krobot (1951) patří k nejoceňovanějším českým divadelním tvůrcům. Prosadil se zároveň ve filmové branži. Po absolvování studia režie na JAMU vystřídal několik angažmá (Západočeské divadlo v Chebu, DVÚ v Hradci Králové, Realistické divadlo v Praze). Od roku 1990 působil jako kmenový režisér Národního divadla, kde mj. nastudoval vlastní dramatizaci románu bratří Mrštíků Rok na vsi, jež mu v roce 2003 vynesla první z řady jeho divadelních trofejí – Cenu Alfréda Radoka za Inscenaci roku.
V roce 1996 přivedl celý svůj absolventský ročník Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU do Dejvického divadla, které se pod jeho uměleckým vedením (1996–2014) etablovalo v divácky vyhledávanou a kritiky oceňovanou scénu. Zde měla premiéru také Krobotova dramata Ten, co sežral medvěda, Sirup nebo Brian, Hra roku 2012, jež je na repertoáru DD už deset sezón. Mezi nejvýznamnější Krobotovy režie zde patří inscenace Oblomov, Tři sestry, Hamlet nebo Muž bez minulosti (Cena Alfréda Radoka 2010).
V roce 2001 Miroslava Krobota obsadil Petr Zelenka do role Otce v inscenaci DD Příběhy obyčejného šílenství, která mu vynesla Cenu Alfréda Radoka v kategorii Talent roku. Za stejnou roli ve filmovém přepisu pak obdržel i Českého lva 2005. Díky svým rolím filmovým (mj. Účastníci zájezdu, Muž z Londýna, Dům, Alois Nebel, Okresní přebor, Revival, Přes kosti mrtvých či nejnověji Muž se zaječíma ušima) a seriálovým (Čtvrtá hvězda, Zkáza Dejvického divadla, Případ pro exorcistu, Modré stíny) se dostal do širokého diváckého povědomí, mnohé repliky jeho postav zlidověly.
V roce 2014 úspěšně debutoval jako filmový režisér autorskou tragikomedií Díra u Hanušovic, tři roky poté uvedl do kin film Kvarteto zasazený do olomouckých lokací, v nichž se odehrává i třetí, zatím připravovaný film Šnajdr.
Miroslav Krobot nadále vyučuje na KALD DAMU, spolupracuje s českými i zahraničními divadly.