DIVADELNÍ FLORA
Menu

  Ne 15. 5. 2022 | 20:00–21:10 | S-klub

  vstupenky

  PRECARIOUS MOVES Michael Turinsky
  – Tanzquartier Wien – HAU Hebbel am Ufer Berlin

  Vídeňský choreograf, performer, teoretik a aktivista v oblasti inkluze s humorným nadhledem demonstruje vztah člověka s postižením ke společnosti. Hravá, vtipná sebereflexe, vzešlá z koprodukce s Tanzquartier Wien a HAU Hebbel am Ufer Berlin, získala Nestroyovu cenu pro nejlepší rakouskou produkci nezávislé scény v roce 2021. „Je pohyb s tělesným postižením jako tonik bez ginu? Nebo snídaně bez kávy?“
  Beseda po představení

  Cena vstupenek:

  Co je to choreografie? Kde začíná a kde končí taneční dílo? Kdo ho v naší společnosti vůbec smí vytvářet, kdo předvádět a jaké podmínky tomu předcházejí? Mezinárodně uznávaný choreograf, tanečník, teoretik a aktivista Michael Turinsky dlouhodobě reflektuje oblast tance ve vztahu k inkluzi. Ve svých nekonvenčních scénických projektech, v kterých se konceptuální tanec střetává s biografickým divadlem a lecture performance, soustavně nabourává stereotypy o lidech s postižením a posouvá hranice současného tance do nových, překvapivých poloh.

  V nejnovějším sóle Precarious Moves (Nejisté pohyby) zkoumá fenomény pohybu a mobilizace – v rovině osobní, ale i politické. Jak fungovat ve společnosti, které dominuje kultura rychlosti, aktivity a mobility, pokud se pohybujete na vozíku? Co dělat, když jsou veškeré struktury nastaveny proti vám, nikoli pro vás? Když stačí málo a vy můžete vypadnout z rovnováhy a narazit na vlastní hranice? Inspirovaný konceptem tzv. „Crip Time“, který upozorňuje na skutečnost, že lidé s postižením na mnohé životní situace potřebují víc času, se Turinsky proti diktátu zrychleného světa vymezuje. 

  Inspirativní sólo plné bystrých point, odzbrojující (sebe)ironie a sugestivního tance si v Rakousku vysloužilo cenu Nestroy v kategorii Nejlepší inscenace nezávislé scény. Michael Turinsky se s ním vůbec poprvé představí v České republice, a to právě na Divadelní Floře.

   

  koncept, choreografie, texty a provedení Michael Turinsky

  hudba Tian Rotteveel
  výprava Jenny Schleif
  světla Sveta Schwin
  foto a video Michael Loizenbauer
  dramaturgická spolupráce Gabrielle Cram
  produkce Anna Gräsel / groundworkers.at / Michael Turinsky Verein für philosophische Praxis
  koprodukce Tanzquartier Wien a HAU Hebbel am Ufer

  premiéra 11. 1. 2021

  Inscenace vznikla za podpory DANCE ON TOUR AUSTRIA – společného projektu Tanzquartier Wien a rakouského Spolkového ministerstva pro evropské a mezinárodní záležitosti.

  Ve spolupráci s Rakouským kulturním fórem v Praze.

   

  Michael Turinsky působí ve Vídni jako choreograf, performer a teoretik umění. Zabývá se jednak specifickou fenomenologií těla označeného jako „postižené“, jeho specifickým bytím ve světě, jeho vztahem k temporalitě a rytmu, afektu a produkci afektů, genderu a sexualitě, viditelnosti a neviditelnosti. Vedle toho zkoumá diskurzy produktivního napětí mezi politikou a estetikou. Spolupracoval s renomovanými tvůrci v oblasti performativního umění, jako jsou Claire Vivienne Sobottke, Bert Gstettner, Barbara Kraus nebo Tereza Vitucci.
  V roce 2017 byl oceněn Zvláštní cenou Nestroy za projekt Ravemachine, na němž spolupracoval s choreografkou a performerkou Doris Uhlich – její produkce TANK figurovala na programu Divadelní Flory 2021.
  Turinsky v letech 1998–2005 studoval filozofii na Vídeňské univerzitě. Dosud vedl přednášky a workshopy na univerzitách v Linci a Salcburku, na College Art Association v New Yorku, v Tanzquartier Vídeň i v rámci Impulstanz-Festival a publikoval v mnoha odborných časopisech.

  .........................

  rozhovor s Michaelem Turiskym (Kampnagel Hamburg)
  https://www.youtube.com/watch…

  recenze v TQW Magazinu
  https://tqw.at/…-im-a-lover/


  foto Michael Loizenbauer

za finanční podpory:

v partnerské spolupráci:

generální mediální partner: hlavní mediální partner:

s podporou: