DIVADELNÍ FLORA
Menu

    Pá 17. 5. 2019 | 18:00–19:30 | Divadlo na cucky

    vstupenky

    E. Tabery – I. Mikulová – P. Lančarič OPUŠTĚNÁ SPOLEČNOST Divadlo na cucky Olomouc

    ŠEPOTY A VÝKŘIKY
    Úvahy K. H. Borovského, TGM, F. Peroutky, V. Černého, J. Patočky či V. Havla v divadelní koláži z textů poslední knihy šéfredaktora týdeníku Respekt. Dobrodružná cesta od vzniku republiky po naši současnost – se slovenským režisérem Patrikem Lančaričem. Světová premiéra.

    Cena vstupenek: 120-170

    režie Patrik Lančarič
    dramaturgie Iva Mikulová

    hudba madcap – Petr Mlynář, Tomáš Valent
    scénická výprava Anna Zelinková, Josef Malík
    kostýmy Katarína Chválová

    světla a zvuk Josef Malík
    inspice Tereza Papáčková
    produkce a produkce výroby Anna Zelinková
    umělecko-produkční spolupráce Pavlína Šťastná, Adam Bucek 
     

    hrají
    Dagmar Kopečková, Jan Mansfeld, Marek Šenkyřík
    hlas Erika Taberyho Pavel Vacek

     

    „Skutečná reportérská práce, jejíž snahou je nalézt co nejpřesnější dosažitelnou verzi pravdy, spočívá v klepání na dveře. Ve zpovídání mnoha lidí, v získávání zdrojů.“ (Carl Bernstein)

    Inscenace Opuštěná společnost uvádí na scénu novináře Erika Taberyho a jeho stejnojmennou knihu, která vzbudila ohlas mezi čtenářskou obcí a v rámci ocenění Magnesia Litera se stala knihou roku 2018. V kterou dějinnou chvíli od vzniku Československa až do současnosti se naše společnost stala opuštěnou – a kým byla opuštěna? Neupínáme se k mýtům, aniž je podrobujeme kritickému hodnocení? A jak v dnešním mediálním světě odlišit populismus od pravdy? Je mladá generace schopná začít opět budovat základy, které se otřásly ztrátou kritického myšlení? Inscenace otevírá dialog s diváky a jejich nazíráním na současnou společnost.

     

    Divadelní a filmový režisér Patrik Lančarič (1972), absolvent studia divadelní režie na VŠMU v Bratislavě, byl letech 2002–2004 uměleckým šéfem činohry Štátneho divadla v Košicích. Jako režisér pravidelně působí na profesionálních i nezávislých scénách na Slovensku (Slovenské národné divadlo, Astorka-Korzo 90’, Slovenské komorné divadlo v Martine, Štúdio L+S aj.) i v zahraničí (spolupracoval s divadly v Německu, Norsku, Estonsku, Litvě, Polsku, Anglii nebo Nizozemí). Od roku 2017 je uměleckým šéfem Městského divadla Zlín, kde např. uvedl muzikál Deža Ursínyho Petr a Lucie (2018) či druhý díl „ševcovské trilogie“ Já, Baťa (2017) o Janu Antonínu Baťovi podle hry Petera Pavlace, který je autorem i jiného Lančaričem zde adaptovaného textu Masaryk/Štefánik (2018).
    Realizuje se i v oblasti filmové, televizní a rozhlasové tvorby. Po hraném debutu Rozhovor s nepriateľom (2007) následoval dokumentární portrét Ladislav Chudík (2008). Jeho zatím nejvýznamnějším dílem je projekt Hrana / 4 filmy o Marekovi Brezovskom (2014), dokument o tragicky zesnulém hudebním talentu, jež je součástí dnes na Slovensku kultovního Lančaričova filmového projektu Trilógie HRANA (2011–2016).
    V minulém roce obdržel prestižní Cenu nadácie Tatra banky za umenie za režii filmu Válek (2018) zachycující kontroverzní život básníka Miroslava Váleka, ministra kultury za sovětské okupace Československa; film získal i cenu Slnko v sieti v kategorii nejlepší střih. V současnosti pracuje na dokumentárním filmu o Dezovi Hoffmanovi, prvním fotografovi The Beatles.
     
    Divadlo na cucky je otevřený prostor pro kulturu na Dolním náměstí v centru Olomouce. Divadlo se vedle své vlastní tvorby věnuje také prezentaci hostujících umělců, tvůrčím dílnám pro všechny generace a podpoře společenského dialogu prostřednictvím besed a přednášek. Součástí kulturního centra je také kavárna Café na cucky a Galerie XY.
    Divadlo vytváří svůj stálý repertoár zaměřený na autorskou tvorbu a současnou dramatiku. Specifický mix inscenačních týmů při tvůrčí činnosti utváří svébytnou poetiku. Scéna tenduje k experimentování a k ohledávání nových prostředků komunikace, reflektuje aktuální společenská témata (nacionalismus, polarizace společnosti) a každoročně dává vzniknout nejméně jedné inscenaci zaměřené na mládež. Tvorbu divadla formují umělecká šéfka Silvia Vollmannová a ředitel DW7 Jan Žůrek v úzkém dialogu s hostujícími režiséry (Michal Hába, Patrik Lančarič, Šimon Spišák).
     
    foto: Kristýna Sigmundová