DIVADELNÍ FLORA
Menu

8/4/2022

Šumící Schauspielhaus Bochum

AKTUALITA

Jakou sílu má hluk ulice? Jakou roli během politických nepokojů hraje tichá pošta? Jak se naopak davem šíří dezinformace? Mohou zvuky fungovat jako zbraně? Čí hlas zůstává nevyslyšen?
Na sugestivní jízdu vlnovými délkami světla a zvuku s názvem NOISE. ŠUMĚNÍ DAVU zve Gina Haller, ženský herecký talent roku 2020 (Theater heute), jejíž domovská scéna Schauspielhaus Bochum patří k nejprogresivnějším německým činohrám současnosti.

Originální inscenace na pomezí poetické instalace, rozhlasové hry a koncertu vznikla z podnětu Manuely Infante. Chilská dramatička, režisérka, scenáristka a hudebnice patří k nejinspirativnějším hlasům současné latinskoamerické divadelní scény. Je známá odvážným artikulováním teoretických, zdánlivě jevištně neuchopitelných problémů (kolonialismus, ekologie), které s využitím nových médií vynalézavě aranžuje do atraktivních kompozic. Skrze zvukové obrazy tentokrát nahlíží nejen tři roky staré chilské protesty a jejich akustické fenomény, ale i dynamiku masových hnutí jako takových.  

Když díky výhře na prestižním festivalu nových dramatických textů Stückemarkt berlínského Theatertreffen dostala Infante možnost napsat a režírovat hru v činohře Schauspielhaus Bochum, vrátila se právě k událostem roku 2019 v rodném Chile. Tehdy vyšlo do ulic Santiaga a dalších měst takřka milion lidí. Třicet let po pádu Pinochetovy diktatury čelil jihoamerický stát navzdory hospodářskému růstu velké sociální nerovnosti a chudobě. Stačilo „jen“ o třicet pesos zdražit lístky na metro a v zemi vypukly největší protesty v historii. Represivní reakce státu si vyžádala oběti na životech i tisíce zatčených. V davu protestujících byla i Manuela Infante, která teď – prostřednictvím švýcarské herečky Giny Haller – podává své sugestivní svědectví…

Sobota 14. 5. od 19.30

Trailer k inscenaci s českými titulky


foto Nicole Marianna Wytyczak