DIVADELNÍ FLORA
Menu

18/3/2024

Divadlo roku na Floře!

AKTUALITA

V sobotu 16. března byly uděleny Ceny divadelní kritiky za rok 2023. V kategorii Divadlo roku zvítězilo pražské Divadlo X10, které na 27DF přiveze diptych Dušana D. Pařízka Na západní frontě klid / Zelené koridory s vynikajícím hereckým obsazením…

Po oceňované Moskoviádě podle Jurije Andruchovyče, která byla situovaná do Moskvy „raných devadesátek“, sáhl tentokrát Pařízek po současném textu ukrajinské autorky Natalie Vorožbyt. Režisér text originálně propojuje s nadčasovým románem E. M. Remarqua a přináší tak svědectví o ženském a mužském prožívání války, v němž vedle Gabriely Míčové, Martina Pechláta nebo Antonie Rašilovové září Stanislav Majer, který byl za svůj výkon nominován na Herce roku.

V ženské kategorii se do nejužších nominací dostala Marie Štípková za své strhující sólo v monodramatu Na první pohled. Inscenaci dramatu Suzie Miller o advokátce, jež po traumatické zkušenosti přehodnocuje svůj pohled na spravedlnost, do Olomouce přiveze Švandovo divadlo – jeho režisérce Lucii Ferenzové vyneslo užší nominaci v kategorii Inscenace roku.

Společně s oceněnou ostravskou legendou Norbertem Lichým se mezi třemi nominovanými v kategorii Herec roku objevil (za svou roli Michela Houellebecqa v inscenaci Jana Mikuláška a Divadla Na zábradlí Veřejní nepřátelé) také Miloslav König. Ten se na Floře představí hned dvakrát – jako Fredy Hirsch v produkci pražského Masopustu.

A za Nejlepší hudbu byl nominován Jindřich Čížek, autor hudební složky k inscenaci Michala Háby Peer Gynt. S ním se po několika letech na Floru vrátí Činoherní studio Ústí nad Labem.

foto Patrik Borecký / Dita Havránková