DIVADELNÍ FLORA
Menu

  Pá 13. 5. 2022 | 14:30–15:30 | Divadlo na cucky

  vstupenky

  Marguerite Durasová
  – Júlia Rázusová
  ZKÁZA TOTÁLNÍHO MYŠLENÍ Divadlo na cucky

  Provokativní obrazy na hranici poezie, intimity a vulgárnosti inspirované tvorbou, názory i životem neortodoxní francouzské spisovatelky, dramatičky, scenáristky a filmové režisérky. Ženské mýty a obsese reflektované momentálně nejoceňovanější slovenskou inscenátorkou – Júliou Rázusovou.
  Beseda po představení

  Cena vstupenek:

  Zkázu totálního myšlení lze vnímat jako společenskou terapii, která umožňuje se zasmát (ne-li vysmát) typickým stereotypům, avšak ne lascivním způsobem v podobě rádoby perverzního humoru, ale konfrontací obou stran (např. muže i ženy, feministky i šovinisty, konzervativce i liberála). Svým nahodilým lyrickým pojetím působí jako báseň složená z mnoha rozjímání, ale žádných odpovědí.

  Petra Kupcová, Artikl, 8. 10. 2021

   

  Rozhovory s významnou francouzskou dramatičkou a spisovatelkou Marguerite Durasovou se v Divadle na cucky staly východiskem pro provokativní koláž obrazů, jež lavíruje na hranici poezie a vulgárnosti. V nich oceňovaná slovenská režisérka Júlia Rázusová s humorem i sarkasmem odhaluje netušenou lehkost škatulkování a odsudků, bezbřehý prostor subjektivní svobody. Hravá scénografie evokuje pomyslnou „špičku ledovce“. Jakoukoliv potřebu hodnotit podle toho, co je viditelné pouze nad hladinou, shledává jako pošetilou. Zvláště onu odvěkou nezbytnost absolutizovat a zevšeobecňovat pozitivní i negativní fenomény ženského obrazu ve společnosti. Protagonisté se noří do děr v molitanové podlaze jako do toku autorčiných myšlenek. (S)pouštějí se do vln emocí i racionálních úsudků v bouřlivých i mimořádně zábavných diskuzích na ženské téma, které se tím víc týká mužů. Bláhové snahy o absolutní kontrolu relativizuje i hudební koncept, který se ocitá v rukou dobrovolného diváka, jenž se náhodnou volbou komponovaných skladeb z iPadu spolupodílí na jedinečnosti proměnlivého představení.

   

  režie a scénář Júlia Rázusová

  hudba Martin Husovský
  scénografie a kostýmy Markéta Plachá

  hrají Natalie Golovchenko, Táňa Malíková a Zdeněk Lambor

  premiéra 6. 9. 2021


  Júlia Rázusová (1982) patří k nejzajímavějším osobnostem mladé slovenské režisérské generace. S Prešovským národním divadlem, konceptem nekompromisního divadla na zapomenutém východním konci Slovenska, jehož vznik iniciovala a devět sezón umělecky vedla, opanovala ceny Dosky 2019 – její monodrama Moral insanity podle románu Umberta Eca zvítězil v rekordních pěti kategoriích a nadto získal i ocenění Grand prix Nová Dráma. Umělecký rukopis absolventky estetiky, slovakistiky a divadelní režie vykazuje znaky fyzického a experimentálního divadla. Režijně-dramaturgické koncepce často staví na pohybovém projevu otevřených a disponovaných herců, kteří si díky potřebné dávce imaginace „hrají“ se scénou, s kostýmem a i s vlastním tělem. Rázusová tak inovativně překračuje klasické divadelní myšlení a jeho hranice. Feministická glosa Zkáza totálního myšlení v Divadle na cucky je její první režií na českém jevišti vůbec. Letos v únoru měla v Divadle Komedie premiéru její inscenace Galapágy.

  Divadlo na cucky je otevřený prostor pro kulturu na Dolním náměstí v centru Olomouce. Divadlo se vedle svých vlastních produkcí věnuje také prezentaci hostujících umělců, tvůrčím dílnám pro všechny generace a podpoře společenského dialogu prostřednictvím besed a přednášek.
  Specifický výběr inscenačních týmů a osobností (mj. Michal Hába, Patrik Lančarič, Šimon Spišák, Júlia Rázusová, Adam Svozil, Lucie Ferenzová) při tvůrčí činnosti utváří svébytnou poetiku divadla, jež tenduje k experimentování a k ohledávání nových prostředků komunikace. Scéna reflektuje aktuální společenská témata jako nacionalismus, polarizace společnosti, vliv sociálních sítí nebo feminismus. Tvorbu a směřování divadla spolu s uměleckou šéfkou Silvií Vollmann výrazně formoval intendant Jan Žůrek, jehož na ředitelském postu vystřídala v roce 2021 Alžběta Kvapilová.

   

  Odkazy

  Rozhovor s Júliou Rázusovou – podcast magazínu Foyer multižánrové platformy Azyl
  https://anchor.fm/…usov-e11nkf4

  Rozhovor s Júliou Rázusovou o režírování na české scéně a o inscenaci Galapágy
  https://www.mestskadivadlaprazska.cz/…rimocarosti/

  Ukázky z tvorby Júlie Rázusové – Prešovské národné divadlo
   http://www.pnd.sk/

  foto Marcel Skýba