DIVADELNÍ FLORA
Menu

  Ne 15. 5. 2022 | 10:30–12:30 | Arcidiecézní muzeum – Mozarteum

  vstupenky

  workshop Markéty Vacovské

  Pohybový workshop zaměřený na sdílený fyzický prožitek s českou „Tanečnicí roku“.
  Rezervace nutná.

  Cena vstupenek:

  Pohybový workshop Markéty Vacovské, v němž mají účastníci jedinečnou možnost nahlédnout do principů tvorby choreografky, bude zaměřen na společný fyzický prožitek: „Během workshopu necháme technické dovednosti stranou, společně se ponoříme do zážitku a zakusíme hloubku vlastních fyzických a emočních stavů,“ prozrazuje Markéta Vacovská. Sama k formě workshopu přistupuje jako k otevřenému tvaru, je pro ni experimentem závisejícím na kolektivním nastavení. Vhodný i pro začátečníky. 

  Performerka a choreografka Markéta Vacovská (1984) vystudovala obor nonverbální divadlo na pražské HAMU. Od roku 2009 spolupracuje převážně se skupinou Spitfire Company, s jejímž důrazem na fyzické jednání na jevišti a sklony k experimentování s novými výrazovými prostředky souzní. Ve spolupráci s Petrem Boháčem a Lenkou Dusilovou zde vytvořila pozoruhodnou choreografii One Step Before The Fall (2013) inspirovanou Muhammadem Alim. Inscenace tematizující motiv Parkinsonovy choroby, věčného boje a hranic lidských možností jí vynesla řadu ocenění, mj. Tanečnice roku na České taneční platformě, Cenu Divadelních novin za choreografii a také byla zařazena do prestižního výběru sítě Aerowaves. Vacovská se autorsky podílela rovněž na mnohovrstevnaté trilogii Constellations (2016; 2018; 2019) zaštítěné živým hudebním doprovodem a tématem vztahů a nutností člověka se znovu propojit.
  Ve své tvorbě se Vacovská zaměřuje převážně na fyzické stavy těla a na jejich důsledné zkoumání v čase i v extrémních situacích. Vždy ale vychází z osobních prožitků a vypořádává se jejich prostřednictvím i s vlastním osudem. O tom svědčí i její nejnovější sólová performance Odloučení, za níž získala ocenění Tanečnice roku 2021 udílené mezinárodní komisí v rámci České taneční platformy.