DIVADELNÍ FLORA
Menu

  Ne 15. 5. 2022 | 15:30–16:30 | Konvikt – Divadlo K3

  vstupenky

  ODLOUČENÍ Markéta Vacovská

  Upřímné, odvážné a otevřené dílo tematizující hraniční zkušenost, jež vyžaduje lidskou podporu, účast i sdílení. Naléhavá intimní výpověď o smrti dětí a těžké cestě k jejímu přijetí v performanci Markéty Vacovské, která za své drásavé sólo získala ocenění Tanečnice roku 2021.

  Cena vstupenek:

  Inscenaci uvádíme v termínech 14. a 15. května.

  Výpověď Vacovské, podložená vlastní zkušeností, mě hluboce zasáhla svou upřímností, opravdovostí, odvahou a otevřeností. […] Odloučení je silným uměleckým počinem s terapeutickým efektem pro účinkující i diváky.

  Daniela Machová, Taneční aktuality, 23. 6. 2020

   

  Ztráta bližních patří mezi nejtrýznivější životní zkušenosti člověka. O to bolestnější, jedná-li se o smrt vlastních dětí. Právě ta se stala středobodem performance Odloučení, které se v každém jeho slovu, pohybu i nádechu stává zároveň určitým aktem přijetí této skutečnosti. Markéta Vacovská vytvořila za symbiotického hudebního doprovodu Sáry Vondráškové alias Never Sol výjimečné obdivuhodné sólo. Ač výrazně subjektivní a ve své výpovědi intimní, nechává toto palčivé téma rezonovat napříč prostorem také coby sdílenou zkušenost různých rodin různých věkových kategorií a připomíná tak, že v současnosti společensky vytěsňovaná problematika smrti se bezprostředně týká nás všech.

   

  koncept Markéta Vacovská 

  hudba Sára Vondrášková (Never Sol)
  dramaturgie Jindřiška Křivánková a Aleš Čermák
  světla Martin Špetlík 

  účinkuje Markéta Vacovská

  premiéra 15. 6. 2020

   

  Performerka a choreografka Markéta Vacovská (1984) vystudovala obor nonverbální divadlo na pražské HAMU. Od roku 2009 spolupracuje převážně se skupinou Spitfire Company, s jejímž důrazem na fyzické jednání na jevišti a sklony k experimentování s novými výrazovými prostředky souzní. Ve spolupráci s Petrem Boháčem a Lenkou Dusilovou zde vytvořila pozoruhodnou choreografii One Step Before The Fall (2013) inspirovanou Muhammadem Alim. Inscenace tematizující motiv Parkinsonovy choroby, věčného boje a hranic lidských možností jí vynesla řadu ocenění, mj. Tanečnice roku na České taneční platformě, Cenu Divadelních novin za choreografii a také byla zařazena do prestižního výběru sítě Aerowaves. Vacovská se autorsky podílela rovněž na mnohovrstevnaté trilogii Constellations (2016; 2018; 2019) zaštítěné živým hudebním doprovodem a tématem vztahů a nutností člověka se znovu propojit.
  Ve své tvorbě se Vacovská zaměřuje převážně na fyzické stavy těla a na jejich důsledné zkoumání v čase i v extrémních situacích. Vždy ale vychází z osobních prožitků a vypořádává se jejich prostřednictvím i s vlastním osudem. O tom svědčí i její nejnovější sólová performance Odloučení, za níž získala ocenění Tanečnice roku 2021 udílené mezinárodní komisí v rámci České taneční platformy. 

   

  .............

  Rozhovor s Markétou Vacovskou
  https://www.youtube.com/watch…

  Podcast věnovaný inscenaci Odloučení
  https://denniknpodcast.podbean.com/…bo-je-silna/

  Rozhovor s Markétou Vacovskou o paliativní péči
  https://www.dlouhacesta.cz/…ou-vacovskou

   

  foto Milan Štáfek