DIVADELNÍ FLORA
Menu

    So 13. 5. 2023 | 15:00–16:00 | Muzeum moderního umění – Trojlodí

    vstupenky

    Boglárka Börcsök
    & Andreas Bolm
    FIGURING AGE

    Site-specific projekt zpřítomňující životní peripetie a tvorbu tří zapomenutých představitelek maďarské taneční moderny. Sugestivní mix každodenních gest i precizních tanečních pohybů zhmotňující pohnuté privátní i umělecké osudy. Nesentimentální hold lidské originalitě, jenž během této sezony ozdobil program řady významných evropských festivalů.
    V anglickém znění tlumočeném do češtiny | English Friendly

    Cena vstupenek: 190 / 120 Kč

    Úvahy o možnostech lidského těla jako výrazového prostředku tance objevila také maďarská umělkyně Boglárka Börcsök, která svým dílem Figuring Age představila malý, ale ohromující klenot v programu festivalu. 
    Rico Stehfest, tanznetz.de, 18. 9. 2022

    Boglárce Börcsök a režisérovi Andreasi Bolmovi patří dík za to, že svým stejně tak dojemným, jako podmanivým a okouzlujícím představením dali prostor odkazu tří maďarských tanečních umělkyň, kterým nepříznivý běh času znemožnil pokračování ve slibně započaté kariéře. 
    Alfred Oberzaucher, tanz.at, 28. 7. 2022

    Boglárka Börcsök jako magnet vtahuje diváky do smršťujícího se světa stáří, je bezmocná a neohrožená zároveň. S uštěpačným výrazem bojuje, stejně tak tehdy jako i dnes, s politikou a na tváři se jí vykouzlí blažený úsměv, když se jí (jedné ze tří dam) svými pažemi podaří udělat náznak tanečního gesta […] Strhující a mimořádné představení s intenzivním dozníváním. 
    Ditta Rudle, tanzschrift.at, 25. 7. 2022

     

    Transgenerační imerzivní performance-instalace na pomezí filmu, tance a divadla. 

    Ve Figuring Age se prolínají příběhy a vzpomínky pozapomenutých a dnes již zesnulých umělkyň Irén Preisich, Évy E. Kovács a Ágnes Roboz, které se ve 30. letech 20. století podílely na rozvoji moderního tance v Maďarsku a kterým bylo v době spolupráce s nimi již 90, 96 a 101 let. Na základě videonahrávek, natočených v jejich soukromých domech, vytvořili tanečnice a choreografka Boglárka Börcsök a filmový tvůrce Andreas Bolm pečlivou choreografii ztělesnění, která jejich protagonistky navrací na scénu prostřednictvím performerčina těla a hlasu. Börcsök do jejich osobních příběhů začleňuje gesta, postoje a taneční pohyby, které se otiskly do jejich pomalých a křehkých těl a které vyžadují zvláštní úspornost. Sleduje přitom, jak tyto tři ženy modifikovaly svůj přístup k pohybu, aby přežily společensko-politické změny 20. století, a odhaluje, jak se odolnost, mlčení a traumata zapisují do těla i pohybu.
    Souběžně s performancí probíhá dvoukanálová videoinstalace, jež tanečnice zachycuje v jejich domovech. Ticho pokojů, naplněných osobními předměty a vzpomínkami, se stává scénografickým pozadím pro jejich poslední vystoupení na obrazovce.
    Figuring Age je nejen impozantní choreografií tělesných vzpomínek, ale prostřednictvím životních osudů jednotlivců současně nabízí širší rámec pro přemýšlení o možných příčinách současného vzestupu nacionalismu v postsocialistickém maďarském kontextu.

     

    koncept, choreografie, kostým, scénografie a produkce Boglárka Börcsök & Andreas Bolm

    starší tanečnice Éva E. Kovács, Irén Preisich Ágnes Roboz
    světla a zvuk Andreas Bolm
    asistent produkce Martyna Bezrąk
    překlad do angličtiny David Robert Evans
    produkce Die Irritierte Stadt Festival of Arts, Montag Modus
    video Andreas Bolm & Boglárka Börcsök (střih), Lisa Rave (kamera), Elisa Calosi (produkční)
    výroba videa zadána Montag Modus/ MMpraxis 

    performance Boglárka Börcsök 

    Inscenace je na festivalu uváděna za přispění Tanz International, fondu na podporu hostování tanečních produkcí v rámci německého národního programu NATIONALES PERFORMANCE NETZ dotovaného zmocněnkyní spolkové vlády pro kulturu a média.

     

    Maďarská choreografka a performerka Boglárka Börcsök (1987) je výrazně se profilující osobností v oblasti současného tance a performance posledních let. Vystudovala současný tanec jak na Soukromé univerzitě Antona Brucknera v Linci, tak na mezinárodně uznávané P.A.R.T.S. (Performing Arts Research and Training Studios) v Bruselu.
    V současnosti žije v Berlíně a věnuje se především své interdisciplinárně pojaté tvorbě. Jako etablovaná tanečnice a performerka ale i nadále spolupracuje s různými progresivními choreografy, např. Ligií Lewis či Joachimem Koesterem. Od roku 2016 nepravidelně vystupuje v experimentálním projektu choreografa Borise Charmatze 20 Dancers for the XX Century, jenž je koncipován jako živý archiv – dvacet tanečníků různých generací zde předkládá úryvky z význačných tanečních sól 20. století. Zároveň se umělecky podílela na vzniku některých performancí z cyklu MONUMENT renomované tvůrkyně Eszter Salamon, která jejich prostřednictvím prozkoumává vztah mezi choreografií a dějinami.
    Tvorba Boglárky Börcsök se inspiruje principy observačního dokumentu i archivního výzkumu. Konstantně se v ní zabývá projekcí paměti a historie do osobních gest a pohybů jedince. Také vychází z metody „rozšířené choreografie“, kdy se pomocí vizuálních technik či pohybů v nečekaných kontextech vymezuje vůči rigidnímu pojetí kompozice jakožto tančícího těla.

    Andreas Bolm (1971) je filmový režisér a producent působící v Berlíně. V mládí pracoval jako hudebník a zvukař v anglickém Manchesteru, brzy jej ale začala lákat vizuální kultura a svůj zájem směřoval k experimentální fotografii a videu. Jeho filmy byly promítány na mnoha renomovaných festivalech po celém světě. Bolm ve svých filmech zachycuje člověka v jeho přirozeném, sociálním i rodinném prostředí a zkoumá tenkou hranici mezi dokumentem a fikcí. Studoval na pražské FAMU i na Univerzitě umění v Berlíně (filmovou a divadelní vědu). Společně s režisérem Marcusem Nechlebou založili produkční společnost pickpocket production, která stojí za některými oceňovanými filmy režisérek Maren Ade a Sonji Heiss.

    Boglárka Börcsök a Andreas Bolm spolupracují již od roku 2017. Projekt Figuring Age s mimořádným ohlasem prezentovali na festivalu Moving in November v Helsinkách či na festivalu ImPulsTanz ve Vídni v sekci mladé choreografické tvorby [8:tension]. Letos v dubnu ji představí na Spring Forward v Dublinu, kde figuruje v prestižním výběru Twenty23 mezinárodní sítě Aerowaves.

    ………………………

    Interview s Boglárkou Börcsök
    -https://movinginnovember.fi/…tin-schroth/

    -https://touchingmargins.com/Boglarka

    -https://faq-magazine.com/…it-geistern/

     

    foto Andreas Bolm