DIVADELNÍ FLORA
Menu

  Út 16. 5. 2023 | 19:00–21:50 | Moravské divadlo

  vstupenky

  Dale Wasserman PŘELET NAD KUKAČČÍM HNÍZDEM Moravské divadlo Olomouc

  Příběh o zneužívání moci, manipulaci, strachu, ale i nezkrotné touze po svobodě. Nejnovější tuzemská adaptace nadčasové románové metafory v režii Pavla Kheka a v podání olomouckého činoherního ansámblu.

  Cena vstupenek: 126–350 Kč

  Měla to být zašívárna – svobodomyslný a duševně zdravý Randal McMurphy si chtěl v blázinci pohodlně odkroutit výkon trestu za svůj poslední delikt, namísto tvrdé basy. Ale to se přepočítal… Příběh o zneužití moci, manipulaci, o strachu, skrytém zle a podlosti. Ale také o svobodě ducha a znovunalezené odvaze vzdorovat bezpráví.
  Přelet nad kukaččím hnízdem Dalea Wassermana vznikl dramatizací beatnického románu Kena Keseyho Vyhoďme ho z kola ven. Románový bestseller proslavilo zejména ikonické filmové zpracování Miloše Formana. Brilantní Keseyho satira z prostředí psychiatrické léčebny v sobě mísí komiku i tragiku a v postavě McCarthyho pak zhmotňuje silný protest proti absolutní moci a omezování svobody jednotlivce reprezentované postavou vrchní sestry Ratchedové. Pro Formana v nuceném exilu se právě Velká sestra stala metaforou komunistické zvůle. A pro režiséra olomoucké inscenace Pavla Kheka: „Kesey vystihl životní pocit mnoha z nás. Pocit jedince, který sice žije v moderní a bohaté společnosti, a přesto, kdykoliv udělá něco opravdu svobodného, něco nebo někdo jej srovná do latě.“ Umělecký šéf Klicperova divadla v Hradci Králové už v roce 2020 se souborem Moravského divadla s úspěchem nazkoušel inscenaci Nedotknutelní – adaptaci autobiografického románu Philippa di Borgi, která se rovněž dočkala svého známějšího filmového zpracování a také se dotýká tématu osobní svobody a touhy po sebenaplnění.

   

  režie Pavel Khek

  překlad Jaroslav Kořán
  scéna a kostýmy Michal Syrový
  hudba Vladimír Nejedlý
  pohybová spolupráce Martin Šimek
  inspice Věra Šindlářová
  nápověda Ivana Smudová

  obsazení

  Mildred Ratchedová Vendula Nováková
  R. P. McMurphy Zdeněk Julina
  Sestra Flinnová Romana Julinová
  Dale Harding Lukáš Červenka
  Charlie Cheswick Tomáš Krejčí
  Náčelník Bromden Jan Ťoupalík
  Billy Bibbit Marek Pešl
  Scanlon Jaroslav Krejčí
  Martini Adam Sychrow, j. h.
  Turkle Václav Bahník
  Candy Natálie Tichánková
  Sandra Lenka Kočišová
  Ošetřovatel Warren Petr Vaněk
  Ošetřovatel Williams Pavel Hekela, j. h.
  Doktor Spivey Roman Vencl
  Ruckly Lukáš Pořízka, j. h.

  premiéra 20. 1. 2023

   

  Pavel Khek (1978) nejprve studoval divadelní vědu v Olomouci a v Praze, ale poté se rozhodl od teorie přejít k praxi a přihlásil se ke studiu činoherní režie na DAMU. Na základě jeho mimoškolních projektů vzniklo v roce 2006 občanské sdružení Partida, kde nazkoušel např. Dostojevského Něžnou s Ninou Divíškovou v hlavní roli. Na svém kontě má několik desítek divácky ceněných režií např. v Městském divadle Zlín, A studiu Rubín, Jihočeském divadle, Vinohradském divadle nebo Moravském divadle Olomouc. Ve svých inscenacích klade velký důraz na individuální práci z hercem a opírá se o metodu stálého zkoušení, funguje na principu pokus-omyl.
  Díky několikaleté úspěšné spolupráci s mladoboleslavským divadlem mu zde byla v roce 2011 nabídnuta funkce uměleckého šéfa. Po letech se ale zatoužil vrátit zpět do Prahy a v roce 2016 přijal nabídku Městských divadel pražských, kde tři sezóny působil jako kmenový režisér. V současnosti je uměleckým šéfem Klicperova divadla v Hradci Králové. Vyučuje na Vyšší odborné škole herecké v Praze a zlínské Herecké škole.

  Moravské divadlo Olomouc (MDO) patří k nejstarším divadelním budovám u nás (otevřeno 1830). Čítá tři soubory – opera/opereta, balet a činohra, v jejímž čele stojí od roku 2016 Roman Vencl. Baletní sekci vede Jan Fousek. Uměleckou šéfkou opery a operety byla nedávno jmenována zakladatelka operního spolku RUN OPERUN Veronika Loulová, která po jedenácti letech na pozici vystřídala dirigenta Miloslava Oswalda.
  V roce 1996 inicioval tehdejší ředitel MDO Václav Kožušník vznik Divadelní Flory – projektu, který se z oblastní přehlídky moravských vícesouborových divadel vyprofiloval do podoby jednoho z nejprestižnějších středoevropských festivalů.

  …………………………

  Rozhovor s Pavlem Khekem
  https://www.divadelni-noviny.cz/…obre-divadlo

   

  foto Tereza Hrubá