DIVADELNÍ FLORA
Menu

  Pá 17. 5. 2024 | 17:00–18:20 | Central

  vstupenky

  Iris Kristeková & Miřenka Čechová IRIS Tantehorse

  „V deseti jsem neznala slova jako mikrovlnka nebo kávovar. Na pětasedmdesáti metrech čtverečních nás někdy bydlelo až třináct. Vztahy? – Jaký máte na mysli?“ Otevřená a přímočará autentická zpověď po volnosti a elementárním pochopení toužící hrdinky „příbramského stand-upu“ Iris Kristekové – pod režijním vedením Miřenky Čechové.

  Cena vstupenek: 290 / 150 Kč

  Uvádíme v pátek 17. 5. v 17:00 a v sobotu 18. 5. v 14:00.

  Herečka vládne až uhrančivou osobností, charismatickým altem a pohybovou kulturou. Bezpochyby vložila do svého prvního sólového projektu mnohem více, než umožňuje interpretační divadlo.
  Jana Soprová, Lidovky.cz 

  V jednu chvíli o sobě (Iris Kristeková) mluví jako o sopce, z níž proudí láva. – Věty, vzpomínky, myšlenky, historky, nekorektní vtipy, písně, smích, vzdechy, zajíkání i pauzy se valí kupředu, jako by si na ně vzala buldozer.
  Jana Bohutínská, Reflex 

  Tragikomický stand-up Iris je osobní zpovědí herečky Iris Kristekové, která jde pod citlivým režijním vedením Miřenky Čechové v obou emocích na dřeň a téma dávkuje postupně tak chytře, až z něj zamrazí a donutí vás přehodnotit vše dosud řečené.
  Divadelní noviny, Sukces měsíce


  „Hodně lidí se ptalo, jestli je v IRIS něco ‚přifouknutýho‘. Není. Samozřejmě, takhle ty události vnímám já, ze svého pohledu. Ale všechno se stalo, v tom stand-upu, není nic vybájeného,“ říká Iris Kristeková v jednom z mnoha rozhovorů, které od zářijové premiéry poskytla. Divácký i mediální zájem byl obrovský: ve svém stand-upu s prvky černého humoru se vyznává ze svých tužeb i křivd, které na ní napáchala rodina i neprofesionální terapeutická péče. Řadu let se pokoušela vyrovnat s transgeneračními traumaty. V příbramském bytě, kde se na 70 metrech čtverečních tísnilo někdy až třináct lidí, zažila domácí násilí a zneužívání všeho druhu. Navzdory extrémní sociální situaci dokázala jít za svým snem a dnes předává sílu dál.
  Titul Iris završuje trilogii Invisible. Unikátní docu-dance cyklus choreografky Miřenky Čechové pojednává o ženách – umělkyních, které se ztrácejí ze světla ramp a tím i z centra pozornosti – ať už vlivem politických událostí, věku, konce kariéry, mateřství nebo nerovné startovní čáry. První díl patřil herečce Haně Frejkové perzekvované komunistickým režimem. Druhý díl – který s velkou odezvou nabídla vloni i Flora – pojednal o primabaleríně Barboře Vašků Kaufmannové čelící šikaně na studiích i na pracovišti. 

   „Iris ve svém prvním sólovém představení sebrala odvahu a otevřela témata, která jsou považovaná za tabu, marginalizovaná a bolestná. Přístup, jakým se se svým životním příběhem vyrovnala, je pro mě něčím unikátním. Na scénáři jsme společně s Iris pracovaly téměř rok. Vznikal na základě rozhovorů, které jsem přetvářela do divadelního díla. Lze říci, že Iris v něm sama pro sebe udělala určitý terapeutický coming-out.“ Miřenka Čechová

   

  koncept a režie Miřenka Čechová

  scénář Iris Kristeková, Miřenka Čechová
  hudba Martin Tvrdý
  kostýmy Petra Vlachynská
  světelný design Filip Horn
  produkce Tantehorse, Jakub Urban

  hraje Iris Kristeková

  premiéra 4. a 5. 9. 2023

   

  Všestranně nadaná umělkyně – performerka, choreografka, režisérka a spisovatelka – Miřenka Čechová (1982) je jednou z nejvýraznějších osobností české taneční scény a fyzického divadla. A také častou a vítanou hostkou DF – vloni zde s ohlasem uvedla inscenace Baletky a Invisible II / Barbora Kaufmanová. Je spoluzakladatelkou a kmenovou režisérkou progresivních tuzemských divadelních skupin Spitfire Company a Tantehorse. Ve své tvorbě organicky propojuje slovo s propracovaným pohybovým vyjádřením, pevnou strukturu s improvizací, vycházející z přítomného momentu a tanec s pantomimou. Vytvořila si osobitý umělecký styl, jenž se opírá o dokumentární přístup a principy multimediality.
  Po absolutoriu na Taneční konzervatoři v Praze vystudovala Miřenka Čechová paralelně pražskou DAMU i HAMU – na níž zároveň v oblasti režie fyzického a mimického divadla obhájila svou disertační práci. Od roku 2012 zde nepravidelně vede předmět Autorská tvorba. Během doktorského studia získala prestižní Fulbrightovo stipendium pro výzkum a pedagogickou činnost na American University ve Washingtonu DC, kde pod její záštitou vznikl nový obor Fyzického divadla. Jako akademička přednášela i na dalších amerických univerzitách, mj. na Floridě, v Missouri či Pensylvánii. Za své převážně autorské, sólové počiny získala množství prestižních zahraničních ocenění.
  V roce 2020 Miřenka Čechová vydala knihu Baletky, která získala cenu Divadelních novin. Po experimentálním debutu Miss AmeriKa (2018) se jedná o její druhou prózu, v níž vychází z vlastních zkušeností a deníkových zápisků a sebeironicky vykresluje syrový, nelítostný obraz studií na taneční konzervatoři. 

  Renomovaný soubor Tantehorse je autorskou i producentskou platformou. Vytváří společensky rezonující inscenace na pomezí žánrů a zároveň skýtá prostor a zázemí pro začínající umělce v oblasti tanečního a pohybového umění – zaštítil např. inscenace Jáma lvová souboru POCKetART nebo Sádlo Ridiny Ahmed. 

  Irena „Iris“ Kristeková (1982) se narodila v Příbrami jako poslední z šesti dětí. Vystudovala Pražskou konzervatoř a během spolupráce s režisérkou Viktorií Čermákovou v prostoru NOD dostala nabídku do angažmá v Činoherním studiu v Ústí nad Labem, kde prožila intenzivních šest let. Během angažmá začala spolupracovat s Miřenkou Čechovou a Spitfire Company, kde se poprvé setkala s novou vášní – pohybovým divadlem. Je členkou divadla v Celetné a působí také jako zpěvačka.
  „Je těžké čelit bolesti, kterou si člověk v sobě nese. Ten plevel, který dorůstá a obsahuje v sobě jed, infekci, je zkrátka součástí vás. To ze sebe nezujete jak rozbitý boty. Ale díky IRIS i letité práci se to čistí lépe a rychleji. Teď už je tu IRIS pro ostatní. Aby se i jiným mohlo ulevit,“ říká herečka Kristeková o své divadelní Iris. 

  …………………………………………… 

  Rozhovory s herečkou Iris Kristekovou
  -https://maomai.cz/…-kristekova/ 
  -https://vltava.rozhlas.cz/…edni-9068378 
  -https://denikn.cz/…-zneuzivani/ 
  -https://vltava.rozhlas.cz/…oved-9130483 

  Reportáž ČT 
  Autobiografický stand-up Iris Kristekové – 4. září 2023 – Události | Česká televize (ceskatelevize.cz) 

   

  foto Vojtěch Brtnický