DIVADELNÍ FLORA
Menu

  St 15. 5. 2024 | 19:00–20:20 | Moravské divadlo

  vstupenky

  Henryk Górecki – Petr Erbes – Boris Jedinák AD MATREM Moravské divadlo Olomouc

  Opera o hledání ztraceného chlapce, víře, naději i přijetí osudu. Góreckého kompozici Symfonie žalostných písní, opus Ad Matrem a sborové písně Široká voda nápaditě propojil do živého dramatického tvaru – ve spolupráci s orchestrem a operním souborem MDO – autorsko-režijní tandem Petr Erbes & Boris Jedinák.
  Od 18:30 dramaturgický úvod ve foyer MDO.
  English Friendly

  Cena vstupenek: 105–480 Kč

  Jde o svébytnou tematickou i estetickou kvalitu, o jevištní dílo s vlastní výpovědí, které se však nevzpírá hudební skladbě, ale domýšlí ji k obrazu svému. (…) Ve světě operního divadla úplná novinka, a vydařená!
  Josef Herman, Divadelní noviny

  Nové, originální operní dílo Ad Matrem vzešlo ze spojení trojice skladeb polského skladatele Henryka Góreckého. Na půdorysu sugestivní kompozice se rozehrává příběh tříletého chlapce, který se rodičům zatoulá během výletu do hor. Jakým strachům čelí matka bojící se o své dítě? Co se honí v hlavě záchranným složkám, které pátrají po ztraceném chlapci? A jak dalekou cestu může klučík urazit sám v divočině?
  Za výjimečným projektem – jehož libreto se volně inspiruje skutečnými příběhy z českého pohraničí – stojí hostující režijní duo Petr Erbes a Boris Jedinák. Projekt pokračuje v ambiciózní dramaturgické linii nového vedení souboru přiblížit operu širšímu publiku a zbavit ji nálepky konzervativního a přežitého žánru.


  režie Petr Erbes, Boris Jedinák
  libreto Henryk Górecki, Petr Erbes, Boris Jedinák
  hudební nastudování Tomáš Hanák

  spoluúčinkuje orchestr MDO
  dirigent Tomáš Hanák, Jan Mára
  dramaturgie Vilma Bořkovec
  scéna a kostýmy Marek Cpin
  sbormistryně Lubomíra Hellová
  jazyková spolupráce Juliana Moska
  hudební příprava Milada Jedličková, Lucie Kaucká
  asistent dirigenta Jan Mára
  asistent režie Vojtěch Pačák
  české titulky Anna Šašková Plasová
  anglické titulky Graeme Dibble
  inspicient Dana Krajevskaja
  nápověda Isabelle Arce

  osoby a obsazení
  Adam Nýbrt, ztracený syn Vojtěch Dvořák, j. h./ Maxmilian Leszczynski, j. h.
  Adamův dvojník Jindřich Dvořák, j. h.
  Václav Nýbrt, jeho bratr Igor Grmolenský, j. h.
  Viktorie Nýbrtová, jeho sestra Sofie-Anna Frídlová, j. h.
  Sylva Nýbrtová, matka Helena Beránková / Elena Prášilová Gazdíková
  Jan Nýbrt, otec Vojtěch Pačák
  major Tálská, velitel zásahu z Rychnova nad Kněžnou Barbora Perná / Radoslava Müller
  Jana Kudrnová, žena myslivce Anna Moriová / Lucie Skácelíková
  kapitán Břeň, operační důstojník v Hradci Králové Radek Leszczynski
  poručík Kastner Radim Šimeček
  kapitán Rajzrová, letecká služba PČR Praha Marta Kelíšková
  Jaroslav Svoboda, policista z Dobrušky Jiří Horowitz
  potápěč Vendula Pumprlová / Vojtěch Pačák
  psovod Renata Dubovicová
  Rudolf Balcar, velitel dobrovolných hasičů obce Zdobnice Radan Hlubinka
  starostka obce Zdobnice Marcela Brožová
  pobuda Hynek Maxa
  hostinská Rita Schimkeová
  servírka Kateřina Popová
  kuchařka Věra Veselská
  policejní pes Jeckye z Folinku / Bella di Grande Torrente

  premiéra 3. 11. 2023


  Všestranně nadaní divadelníci Petr Erbes (1991) a Boris Jedinák (1995) se umělecky potkávají již od svých studijních let, kdy stáli u zrodu autorského kolektivu studentů a absolventů KALD DAMU – nezávislého uskupení 8lidí, které se věnuje tvorbě netradičních projektů na pomezí divadla, performance, instalace a happeningu. Jako tvůrčí tandem hostovali mj. v Divadle Husa na provázku (Setkání spiklenců, Reality), Minoru (Zachraňte číslo 6), Městských divadlech pražských (Prodaná nevěsta…v letech 1868 až 2020) či Divadle na cucky – Studiu SEN (Vichřice v domě č. 11).
  Ve svých autorských inscenacích často vycházejí z reálných příběhů a událostí, kladou důraz na otevřenou, až hraniční inscenační formu na pomezí žánrů s aktivním zapojením diváků. Od sezony 2020/21 působí jako kmenoví členové režijně-dramaturgického týmu Divadla Na zábradlí. Společně se věnují i tvorbě deskových a karetních her (studio Palacky Games).

  Dirigent Tomáš Hanák (1975) pochází z Brna. Absolvoval na tamější konzervatoři obor klavír a dirigování, v jehož studiu pokračoval i na pražské HAMU. Již během studií řídil profesionální hudební tělesa, mj. i Pražskou komorní filharmonii či Janáčkovu filharmonii Ostrava, a mezi lety 1997–2000 řídil Pražský studentský orchestr. Od roku 2001 je ve stálém angažmá v MDO, ale hostuje i na dalších scénách a diriguje symfonické orchestry po celé ČR. Od roku 2021 působí jako pedagog na brněnské konzervatoři.

  Moravské divadlo Olomouc (MDO) patří k nejstarším divadelním budovám u nás (otevřeno 1830). Čítá tři soubory – opera/opereta, balet a činohra, v jejímž čele stojí od roku 2016 Roman Vencl. Baletní sekci vede od roku 2022 Jan Fousek. Uměleckou šéfkou opery a operety je od sezony 2022 zakladatelka spolku zaměřeného na popularizaci opery RUN OPERUN Veronika Kos Loulová; stala se tak nejmladší šéfkou opery v Evropě.
  V roce 1996 inicioval tehdejší ředitel MDO Václav Kožušník vznik Divadelní Flory – projektu, který se z oblastní přehlídky moravských vícesouborových divadel vyprofiloval do podoby jednoho z nejprestižnějších středoevropských festivalů.

  ……………………

  Reportáž o inscenaci / ČRo Olomouc
  https://olomouc.rozhlas.cz/…lnem-9106339

  Portrét skladatele Henryka Góreckého / Za oponou, čtvrtletní bulletin MDO
  https://moravskedivadlo.cz/…nky/bulletin#…

   

  foto Tereza Hrubá