DIVADELNÍ FLORA
Menu

  So 18. 5. 2024 | 17:30–19:00 | Moravské divadlo

  vstupenky

  Suzie Miller NA PRVNÍ POHLED Švandovo divadlo Praha

  Strhující výkon Marie Štípkové – jejíž advokátka Tessa prochází fatální proměnou a v neodvolatelném souboji o lidskou důstojnost se pouští do nerovného střetu s rigidním systémem – v prvním českém uvedení drásavého „soudního dramatu“. Režie: Lucie Ferenzová.
  Od 17:00 dramaturgický úvod Lucie Ferenzové ve foyer MDO.

  Cena vstupenek: 60–390 Kč

  Na první pohled se mi neodbytně vrylo do paměti, vsáklo hluboko pod kůži. 
  Eliška Hankovcová, blog Nadivadlo 

  Štípková dokáže obrat Tessina uvažování perfektně vyjádřit skrze změnu herecké polohy. Ze sebejisté advokátky se najednou promění ve sklíčenou ženu v depresi a s obrovským traumatem.
  Zdeňka Horváthová, A2larm  

  Holá, bílá scéna, na které si Štípková během inscenace vystačí s gaučem a minimálními kostýmními změnami, dává vyniknout brilantnímu herectví (…) Malé nuance pohybů rukou, práce s tělem, ale i s grimasami tvoří ucelený a mimořádný výkon. 
  Barbora Schneiderová, Deník N

   

  „Na konci představení jsem fakt naštvaná, když si znovu uvědomím tu naši totální bezmoc,“ svěřuje se herečka Marie Štípková, protagonistka monodramatu Suzie Miller (Respekt 47/2023). Strhující hra inspirovaná reálnými případy znásilnění je zpovědí, apelem i obžalobou. Vypráví příběh advokátky hledající spravedlnost v soudním systému, který má tendenci před sexuálním násilím zavírat oči; jedno zda v Anglii nebo v České republice. Podle statistiky má tuto zkušenost každá desátá žena v Česku. Po loňských Dějinách násilí přiváží do Olomouce Švandovo divadlo další palčivou inscenaci. Svědčí o tom, že problematice znásilnění se ve veřejném prostoru (i po nedávné kauze s exposlancem Ferim či psychiatrem Cimickým) zaslouženě dostává větší pozornosti.
  Titul byl v Cenách divadelní kritiky nominován na Inscenaci roku 2023 a Marie Štípková byla za roli Tessy nominována na Ženský herecký výkon roku 2023.

   

  režie Lucie Ferenzová

  překlad Zuzana Josková
  dramaturgie David Košťák
  scénografie Jana Hauskrechtová
  kostýmy Zuzana Sceranková
  hudba Markéta Ptáčníková
  projekce Dita Havránková
  inspice a asistent režie Blanka Popková, Barbora Osvaldová
  produkce Tereza Marková

  osoby a obsazení
  Tessa Marie Štípková
  Žena Markéta Ptáčníková 

  premiéra 7. 10. 2023

  UPOZORNĚNÍ: Inscenace obsahuje citlivý obsah s tématem sexu, násilí a zneužití, a proto ji nedoporučujeme divákům mladším 15 let.


  Lucie Ferenzová (1981) už během studia bohemistiky na FF UK a dramaturgie a režie na DAMU spolupracovala s Divadlem Komedie a s Divadlem Na zábradlí, na jehož inscenacích se dramaturgicky podílela a kde vedla alternativní prostor Eliadova knihovna. Jako kmenová režisérka A studia Rubín si Ferenzová získala renomé svými adaptacemi románových předloh zahraničních bestsellerů, jako jsou Klaunovy názory (podle Heinricha Bölla) či Osobní Fudži (podle Murakamiho Norského dřeva), a českých prozaických prvotin Jezero (podle Biancy Bellové) a Smrtholka (podle Lucie Faulerové). Režisérka směřuje k neokázalým, zato mnohovrstevnatým komorním inscenacím s prvky fyzického divadla, jejichž síla tkví především v důsledné dramaturgické přípravě, díky které nazírá téma z více perspektiv a zprostředkovává publiku nové, mnohdy netušené kontexty. V autorských projektech Ferenzová tíhne k sociálně-kritických tématům, ať už to byl environmentální žal v projektu Propast či exploatace pracovní síly v kabaretu Pravidla úklidu, který nastudovala v koprodukci Divadla na cucky a který měl premiéru na 25. Divadelní Floře.

  Švandovo divadla je třetí nejstarší divadelní budovou v Praze. Od roku 1999 stojí v jeho čele režisér Daniel Hrbek, který jej od základu revitalizoval a vytvořil tak moderní divadelní instituci s neotřelou, názorově vyhraněnou dramaturgií. Prostřednictvím inscenací vystupujících z břehů komfortní zóny se zde tvůrci snaží s diváky vést otevřený a svobodný dialog nad tématy, jež rezonují společností – jako ekologie, umělá inteligence, genderová identita, homofobie či problematika znásilnění.
  Zároveň zde nabízejí tematicky rozmanité workshopy a do repertoáru řadí inscenace pro děti a mladistvé. Pod „Švanďák“ spadá i provoz komunitního centra v Domě Elišky Peškové, které přispívá k pojetí divadla jako živého společenství a skýtá místo pro kulturní vyžití i „sousedské“ setkávání. 

  …………………………… 

  Report o inscenaci a recenze od Jana H. Vitvara v Respektu 47/2023
  https://www.respekt.cz/…u-zkusenosti 

  Reportáž o inscenaci na ČT / Události v kultuře
  https://www.ceskatelevize.cz/…ast/1004290/ 

  Rozhovor s režisérkou Lucií Ferenzovou a herečkou Marií Štípkovou / ČRo Vltava
  https://vltava.rozhlas.cz/…pred-9089213  

  Materiály organizace Konsent, která se zabývá prevencí sexuálního násilí a obtěžování
  https://konsent.cz/ 

  Rozhovory s advokátkou Lucií Hrdou, která se specializuje na domácí a sexualizované násilí – podcasty: 
  Pod svícnem https://www.novinky.cz/…nko-40458538 / Koulí podcast https://www.youtube.com/watch… / Čestmír Strakatý https://www.youtube.com/watch…  / ČRo Až na dřeň https://www.youtube.com/watch…

   

  foto Dita Havránková